0212 304 42 92

 

Bıçaklı LASIK mi, Bıçaksız LASIK mi?

LASIK, yani göz bozukluklarının lazerle tedavisi çok yaygın olarak uygulanıyor. LASIK işlemi sırasında korneadan (gözün en öndeki şeffaf tabakası) bir kapakçık kaldırılıyor ve bu kapakçığın altına lazer uygulanarak korneaya yeni bir şekil veriliyor.
 

Bu kapakçığın kaldırılması ise 2 şekilde gerçekleştiriliyor: Ya mikrokeratom denen otomatik bıçakla kesi yapılıyor ya da femtosaniye denen başka bir lazer cihazı ile kesi gerçekleştiriliyor. Lazerle kapakçık kesilirse buna femto LASIK veya bıçaksız LASIK deniyor.
 

Hangi yöntemin daha etkin olduğu konusunda,  LASIK olmayı düşünenlerin kafası karışabiliyor. Oysa, bu kapakçığın hangi yöntemle kaldırıldığı görme netliğini etkilemiyor.
 

Femtosaniye Lazerin Avantajları
 

Femtosaniye lazer, özellikle korneası normalden daha sivri ya da daha düz hastalara öneriliyor, bu hastalarda emniyetli olduğu düşünülüyor. Yüksek numaralı miyoplarda ve ince kornealarda, femtosaniye lazer daha ince kapakçık kaldırdığı için tercih ediliyor. Daha ince kapakçık elde etmek için özel mikrokeratom bıçakları da var. 
 

Femtosaniye Lazerin Dezavantajları

 

Femtosaniye lazerin dezavantajı ise maliyetinin yüksek olması ve işlemin daha uzun sürmesi. Bıçakla işlem iki göz için toplam 10-15 dakika sürerken, femtosaniye lazerle bir lazer cihazından diğerine geçiş süresi de eklendiğinden, işlem süresi uzuyor.