0212 304 42 92

 

Göz Sürmesi Zararlı

Son yıllarda aktarlarda satılan “toz sürme” kullanma furyası başladı. Bu sürmelerin gözü mikroplardan koruduğu, hatta görmeyi artırdığına dair yanlış bir kanı var. Oysa toz sürmenin pek çok zararları mevcut. Toz sürmenin yaygın kullanıldığı Arap ülkeleri, Hindistan ve Pakistan’da toz sürme büyük bir halk sağlığı problemi ve göz doktorları bu konuda halkı sürekli uyarıyorlar. Gözü mikroplardan korumak bir yana, sürme kullananlarda “trahom” denen ciddi göz enfeksiyonu da daha yaygın. Sürme, pek çok bakteri ve mantar taşıyabiliyor.
 

Sürmenin bir diğer zararı ise, kurşun içerdiği için kurşun zehirlenmesine yol açabilmesi. Sürme kullanan annelerin bebeklerine de süt yoluyla kurşun geçiyor.


Kimi Arap ve Asya ülkelerinde erkekler de sürme kullanıyor. Sürme bir estetik unsur olmanın yanısıra, gözü güneş yansımalarından korumak için bir tedbir olarak ortaya çıkmış. Ama günümüzde gözlerimizi güneşten korumak için güneş gözlüğü kullanmalı ve klinik testleri yapılmış kozmetik malzemeleri tercih etmeliyiz.