0212 304 42 92

Kontakt Lens Solüsyonları

 

Kontakt Lens Solüsyonları

Günümüzde yaygın olarak kullanılan kontakt lens solüsyonları, “multipurpose” (çok amaçlı) solüsyonlardır. Buradaki amaçlar, temizleme, durulama, dezenfekte etme ve saklamadır.
 

Bir solüsyonu kullanmaya başladığınızda hep onunla devam etmeniz tavsiye edilir. Bu sayede olası alerjik reaksiyonların hangi solüsyona bağlı olduğu kolayca tespit edilip, ilgili solüsyonun kullanımına son verilebilir.
 

Gözde lens varken üzerine damlatılarak, gözleri nemlendirici özellikte solüsyonlar da mevcuttur. Bu solüsyonlar yerine, kullan-at suni göz yaşı damlaları da kontakt lensin üzerine damlatılabilir.
 

Hassas gözler için (“for sensitive eyes”) ibaresi taşıyan solüsyonların içinde, tiomersal denen ve allerjik reaksiyonlara sebep olan bileşik yoktur. Bir solüsyonu yıllarca hiç problemsiz kullansanız bile, yıllar sonra allerjik reaksiyon gelişebilir. Allerji belirtileri, kaşıntı, yaşarma, yabancı cisim hissi, yanma, kızarma ve akıntıdan biri veya birkaçı şeklinde olabilir. Allerjik gözlerde, hidrojen peroksitli solüsyonlar da iyi bir seçenektir.
 

Kontakt lens solüsyon şişelerinin ağzını asla ellemeyin, başka bir yüzeye sürmeyin. Lens kabındaki solüsyonu mutlaka her akşam değiştirin. Lens kaplarına su değdirmeyin. Musluk suyundaki mikroplar, ciddi göz enfeksiyonlarına yol açabilirler.Kontakt lens solüsyonlarının içinde çeşitli temizleme maddeleri vardır.
 

Temizleme maddesi olarak hidrojen peroksit içeren solüsyonlar, belli bir süre saklama kabında kalmadan (ürüne göre değişen sürelerde) göze uygulanırsa gözlerde şiddetli yanma, yaşarma hissine yol açarlar. Bu yüzden, kullanılan ürünün ne içerdiği ve nasıl kullanılması gerektiği prospektüsten dikkatlice okunmalıdır.