0212 304 42 92

 

Kontakt Lenslerinizle Yüzmeyin

Kontakt lens kullanıyorsanız, yüzerken yüzücü gözlüğü takmalı veya lenslerinizi çıkarmalısınız. Kullandığınız yüzücü gözlüğünün su geçirmediğinden ise emin olun. 

 

Yüzmeye gittiğinizde numaralı gözlüklerinizi kullanabilirsiniz. Ama gözlük takmak istemiyorsanız, günlük kullan-at kontakt lensler de sizin için bir seçenek olabilir. Bu lensleri havuza girmeden önce gözünüzden çıkarıp, atın. Yüzmediğiniz zamanlarda ise yeni bir tane kontakt lens takabilirsiniz. 
Yüzücü gözlüklerini lenslerin üstüne takmıyorsanız, numaralı yaptırabilirsiniz.Kontakt lenslerle yüzülmesi, “akanthamoeba” denen mikrobun lenslerinize yapışmasına ve çok ciddi göz enfeksiyonlarına yol açabilir. Bu mikrobun, korneada (lensin takıldığı şeffaf tabaka) yaratacağı enfeksiyon, tedavisi zor bir durum. Enfeksiyon kontrol altına alınsa bile, korneanızda kalıcı bir iz kalabilir ve bu da görmenizi bozabilir. Bu durum, kornea naklini gerektirebilir. Akanthamoeba dışındaki göz enfeksiyonlarının sıklığı da, lenslerle yüzüldüğünde 10-15 kez artıyor.