0212 304 42 92

Tenis ve Golf için Kontakt Lens

 

Açık hava sporlarında sporcular için üretilmiş güneş gözlüklerinin yanısıra, kontakt lensleri de kullanmak mümkün. Bu konuda mevcut tek marka, Bausch and Lomb firmasının Nike işbirliği ile ürettiği Maxsight kontakt lensleri
.

Bu kontakt lens, belli dalga boyundaki ışığı süzerek, kontrastları artırıyor, ışık dağılmalarını önlüyor ve ışığa bağlı rahatsızlık hissini azaltıyor. Maxsight, UVA ve UVB’yi %95 oranında süzüyor. Göze zararlı mavi ışığın ise %90’ını süzüyor. Mavi ışık, gözün retinasının (sinir tabakası) önünde odaklanarak, “görsel gürültü” denen durumu oluşturuyor ve kontrastları azaltıyor.


Özellikle tenis ve golf gibi açıkhava sporları için üretilen bu kontakt lensler, sporcuların topa daha net odaklanmasını sağlıyor. Lensin dezavantajı ise, göze takılıyken, göz akına taşan bölümünde renginin belli olması. Bu durum sporcularca istenmeyen bir estetik özellik olarak belirtiliyor. Bu lensleri kullanmaya başlamadan önce mutlaka göz muayenesi olmanız gerektiğini unutmayın. Göz muayeniz sırasında bu lensleri deneyerek, hem görüntü kalitesini, hem de kozmetik görünümünü kendiniz test edebilrsiniz.


Renk Önerisi


Bu lenslerin 2 rengi mevcut. Gri-yeşil olanı golf ve koşma, amber (turuncu) olanı ise futbol ve tenis için öneriliyor.


Bu kontakt lensler güneşin zararlı ışınlarını süzmelerine rağmen, güneş gözlüklerinin yerini tutmuyor. Çünkü bu lensler sadece korneayı (gözün en öndeki şeffaf tabakası) ve gerisindeki oluşumları koruyor, güneş gözlükleri ise göz akını ve göz kapaklarını da koruyor.