0212 304 42 92

Yakını Görememe Sorunu Nasıl Çözülür?

Yakını Görememe Sorunu Nasıl Çözülür?

 

Kırk yaşından sonra, okuma ve bilgisayarla çalışma gibi yakın mesafe görüş gerektiren aktivitelerde zorlanmaya başlarız. Yaşa bağlı yakını görememe problemine “presbiyopi” adı veriliyor. Yakını göremiyorsanız, aşağıdaki tedavi seçeneklerinden birini tercih edebilirsiniz:

 

Yakın Gözlüğü

 

Dar çerçeveli bu gözlükler sadece okurken, bilgisayara bakarken veya yakın mesafe görüşü gerektiren diğer aktiviteler sırasında kullanılır. Uzağa bu gözlüklerle bakmamak gerekir.

 

Uzak-Yakın Birarada Camlı (Progresif) Gözlükler

 

Bu gözlüklerin üst kısmı uzağa bakmak için, alt kısmı yakına bakmak için numaralandırılmıştır. Bu gözlükler eğer uzak görmeniz de bozuksa avantajlıdır. Böylece ayrı ayrı 2 adet gözlüğe gerek kalmaz. Bu camların gözlük çerçevesine doğru odaklanarak yerleştirilmesi gerekir. Yoksa rahat kullanamayabilirsiniz.

 

Uzak-Yakın Birarada Kontakt Lensler

 

Gözlük takmak istemiyorsanız, kontakt lens deneyebilirsiniz. Kontakt lens deneyen 100 hastadan 70’i bu kontakt lenslerle tatminkar bir uzak ve yakın görüşü elde edebilmektedir.

 

Göz İçi Akıllı (Trifokal) Lens

 

Günümüzde yakın görüşü düzeltmede ve yakın gözlük ihtiyacını ortadan kaldırmada en başarılı yöntem; göz içine uzak, orta ve yakın mesafeyi gösteren trifokal (akıllı) bir lens konmasıdır.

 

Göz içine akıllı lens (mercek) yerleştirilmesi işlemi, teknik olarak katarakt ameliyatı ile benzerdir.