0212 304 42 78

Yeni Coronavirüs İle Gözler Arasındaki BağYeni coronavirüs salgınını ilk farkeden ve bildiren Çin’li bir göz doktoru idi

 

Çin’in Wuhan şehrinde Aralık 2019’da başlayan salgını ilk farkeden ve bu konuda ilk uyarıyı yapan Çin’li göz doktoru Li Wenliang idi. 30 Aralık günü bir online sohbet ortamında yeni ve ciddi bir viral enfeksiyonun hızla yayıldığını ve kontrolden çıkabileceğini belirten uyarısını yaptığında, yeni coronavirüs henüz tanımlanmamıştı. Dr. Li, Ocak 2020 başında bu uyarısı için hastane yetkilileri ve polis tarafından çağrıldı ve uyarısının asılsız bir dedikodu olduğuna dair bir ifade imzalamaya zorlandı. Dr. Li’nin kendisi de glokom (göz tansiyonu) için tedavi ettiği bir hastasından yeni coronavirüsü kapmıştı. Otuzdört yaşında olan ve eşi 2. çocuklarına hamile olan Dr. Li’nin coronavirüs yüzünden yaşamını yitirmesi ve halkı uyarmak istediği için cezalandırılmış olması;  Çin’de halk arasında büyük üzüntü ve tepki yarattı.

 

Coronavirüs yayılımında gözler nasıl bir rol oynuyor?

 

Dünyadaki yeni coronavirüs salgınında virüsün yayılmasında ve önlenmesinde gözler önemli bir rol oynayabilir. Virüsü kapmamak için gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmamalısınız. Bunun nedeni virüsün yayılımına en açık olan yerlerin mukoza; yani göz yüzeyi, ağız ve burun içini kaplayan zarlar oluşu…

 

Coronavirüs gözlerinizde nasıl bir hastalığa yol açıyor?

 

Coronavirüs kapmış kişilerde gözlerde kızarıklık, şişlik, çapaklanma ve akıntı gibi belirtiler görülmekte ve bu duruma “konjonktivit” adı verilmektedir. New England Journal of Medicine dergisinde yayınlanan ve Çin’deki hastanelerdeki verileri derleyen bir araştırmada, coronavirüs tanısı almış 1099 hastanın 9’unda (%0.8) konjonktivit görülmüştür.
Journal of Medical Virology dergisindeki bir çalışmaya göre ise, yeni coronavirüs (COVID-19) tanısı ile hastaneye yatırılan 30 hastanın sadece 1’inde konjonktivit görülmüştür. Bu bilgilere göre, coronavirüse bağlı konjonktivit sık değildir.

 

Coronavirüs konjonktivitinden korunmak ve tedavisi için ne yapılabilir?

 

4 Mart 2020 tarihli yeni coronavirüs hastalığı (COVID-19) tanı ve tedavisine dair Çin Sağlık ve Halk Sağlığı Bakanlığı Rehberi’nde, virüsün UV ışığı ve ısıya duyarlı olduğu belirtilmiştir. Ayrıca 30 dakika boyunca 56 ? ısı, dietil eter, %75 etanol, kloridli dezenfektanlar, H2O2 (hidrojenperoksit) ve diğer klorinli dezenfektanların virüsü deaktive ettiği bildirilmiştir.
Türkiye’de virüsü deaktive ettiği bildirilen klorinli dezenfektanların göz için hazır formu hipokloröz yani HOCl’dir. HOCl ile kirpik dipleri sabah-akşam silinerek temizlenebilir, bu uygulama koruma maksatlı yapılabilir. Böyle rutin bir uygulamanın yan etkisi bildirilmemiştir. 
Coronavirüs konjonktiviti gelişmesi halinde ise; tedavi için bir antiviral ilaç bulunmadığından, yine HOCL kullanılabilir. Konjonktivit geçirenlerin; gözlük veya güneş gözlüğü takarak, virüsü etrafa yaymama konusunda duyarlı davranması gerekir. Ayrıca bugünlerde kimse ellerini yıkamadan gözlerine dokunmasın.

 

Salgın süresince kontakt lens yerine gözlük tercih edin

 

Salgın süresince kontakt lens yerine gözlük kullanmak korunma açısından daha doğru… Mutlaka lens takmak durumunda iseniz, ya günlük kullan-at lensleri tercih edin ya da hidrojenperoksitli kontakt lens solüsyonlarını kullanın. Ancak hidrojenperoksitli kontakt lens solüsyonlarının göze doğrudan temas etmemesi gerektiğini sakın unutmayın, aksi takdirde hidrojenperoksit gözü tahriş eder. Kontakt lensler; hidrojenperoksitli solüsyonların kendi özel kabında en az 6 saat bekletilip, nötralize edildikten sonra göze takılabilir.