0212 304 42 78

Bebeklerde Göz Numaralarının TespitiBebeklerde Göz Numaralarının Tespiti

 

Bebeklerde ilk göz muayenesi, 4-6 haftalıkken göz bebeği damla ile genişletilerek yapılır. Bu muayeneye "kırmızı refle testi" denir. Kırmızı refle testini çocuk doktoru veya göz doktoru yapabilir. Kırmızı refle testinin bozukluğu bebeklerde doğuştan katarakt, göziçi tümörler gibi hastalıklardan kaynaklanabilir ve göz doktoru tarafından gerçekleştirilecek ileri muayene ve tetkikleri gerektirir.
Çocukların bir sonraki göz muayenesi 1 yaşındayken yapılmalı. Tabii bu, dışarıdan belli olan bir göz problemi, örneğin şaşılık, göz teması kurmama, gözde beyaz leke, yaşarma gibi durumlar olmadığı takdirde geçerli. Böyle problemler olduğunda, beklemeden göz doktoruna başvurulması gerekiyor.

 

Bebek ve küçük çocukların ayrıntılı göz muayenesi ve numara tespiti artık uzaktan kamera sistemi ile gerçekleştiriliyor. Göz numaralarının yanısıra, gözün kayma açısı, göz bebekleri arasındaki mesafe gibi ayrıntılı ölçümler de yine kamera ile aynı anda ölçülüyor.

 

Gözde numara olup olmadığının tespiti özellikle tek gözü bozuk olan ya da bir gözündeki numara diğerinden fazla olan bebek ve çocuklarda önemli. Çünkü bu bebek ve çocuklar günlük hayatta hep tek gözlerini kullanıyor ve kullanılmayan göz tembelleşiyor. Erken göz muayenesi yapılmadığı takdirde, tek gözün görmediği ebeveynler tarafından farkedilemiyor.