0212 304 42 92

Erkek Göz Sağlığı

Erkeklere Özgü Göz Problemleri

 

Erkeklere Özgü Göz Problemleri

Amerikan Tıp Bilimleri Enstitüsü yakın tarihli bir raporunda, kadın veya erkek olma faktörünün sağlıkla ilgili tüm bilimsel araştırmalarda göz önüne alınması gerektiğini bildirdi. Cinsiyet faktörü, göz sağlığını da farklı şekillerde etkiliyor.

Erkekle kadının göz yapısı arasındaki farklılıklar; gözyaşı bezlerinde, göz yüzeyinde, lenste ve retinada (gözün sinir tabakası) izleniyor. Östrojen, progesteron, androjen gibi cinsiyet hormonları ve yaşa bağlı olarak bu hormonlardaki değişim; görmeyi etkiliyor.

 

Kimi göz hastalıkları erkeklerde daha fazla görülüyor. Bu hastalıkların başlıcaları şunlar:  

 

  • Göz tansiyonunun kimi tipleri (örn. pigmenter glokom),
  • Göz allerjisinin ciddi formları (örn. vernal keratokonjonktivit),
  • Retinanın kimi hastalıkları (örn. Coat’s hastalığı),
  • Göz sinirinin kimi hastalıkları (örn. Leber kalıtsal optik nöropati) ve
  • Behçet hastalığı  (gözün tüm bölümlerini etkileyebilen bir göz hastalığı).

 

Göz yaralanmalarına da erkeklerde, kadınlara kıyasla 2 kat daha sık rastlanıyor. Yirmili yaşlardaki erkekler, göz yaralanmaları açısından en yüksek risk altındaki grup.

 

Günümüzde erkek cinsel iktidarsızlığının tedavisinde yaygın olarak kullanılan ilaçlar; retinadaki damarları etkileyerek mavimsi görmeye, mavi ile yeşili birbirinden ayırdetmede zorluğa ve ışık hassasiyetine yol açabiliyor. Eğer, kullanıcılar bu tip görme şikayetleri yaşıyorlarsa, araç sürme konusunda dikkatli olmalılar. Görme ile ilgili bu şikayetler geçici olmakta ve kalıcı hale dönüşmemekte. Bu ilaçları kullanan çok az sayıda kişide ise, “iskemik nöropati” denen ve görme sinirinde beslenme bozukluğuna bağlı görme kaybı gelişti. Ancak iskemik nöropati zaten 45-65 yaş grubuna özgü bir hastalık ve bahsi geçen ilaçların kullanımı olmaksızın da izlenebiliyor. Diğer bir deyişle, bu ilaçları görme kaybının tek suçlusu olarak kabul etmek mümkün değil. Tek gözünde iskemik nöropati geçirenlerde, cinsel iktidarsızlık ilaçlarının kullanılmaması tavsiye ediliyor. Başka retina hastalıklarında ise henüz ilaç kısıtlaması yok. Zaman içinde göz sağlığı yönünden yeni ve kalıcı etkilerle karşılaşılıp karşılaşılmayacağı ve o zaman belli kısıtlamalara gidilip gidilmeyeceğini söylemek için ise şimdilik erken.

 

Sadece erkeklerin kullandığı bir diğer ilaç grubu ise prostat ilaçları. Prostat büyümesinin tedavisinde kullanılan bu ilaçlar; göz bebeğini genişleten kasa etki ederek, göz bebeğinin büyümesini engelliyorlar. Bu durum katarakt ameliyatını teknik olarak zorlaştırıyor. O nedenle, katarakt ameliyatı öncesi bu ilaçların kullanımına ara verilmesi tavsiye ediliyor ve ameliyatlarda da ilave önlemler alınıyor.